ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΝΕΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΣΕΙΡΑ ΕΚΔΟΣΕΩΝ ΜΕ ΤΙΤΛΟ: ΛΑΟΓΡΑΦΙΑ: ΕΡΜΗΝΕΥΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΚΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ

Νέα επιστημονική σειρά εκδόσεων με τίτλο: Λαογραφία: Ερμηνευτικές και Μεθοδολογικές Προσεγγίσεις

Ινστιτούτο του βιβλίου – A. Καρδαμίτσα
Λαογραφία: Ερμηνευτικές και Μεθοδολογικές Προσεγγίσεις
Διεύθυνση σειράς: Γιώργος Κούζας – Σταμάτης Ζωχιός

Οι εκδόσεις Ινστιτούτο του Βιβλίου – A. Καρδαμίτσα σάς ενημερώνουν για τη δημιουργία της νέας επιστημονικής σειράς με τίτλο: Λαογραφία: Ερμηνευτικές και Μεθοδολογικές Προσεγγίσεις. Την επιστημονική διεύθυνση της σειράς έχουν ο επίκουρος καθηγητής της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ Γιώργος Κούζας και ο εντεταλμένος ερευνητής του Κέντρου Ερεύνης Ελληνικής Λαογραφίας της Ακαδημίας Αθηνών Σταμάτης Ζωχιός.
Η σειρά φιλοδοξεί να φιλοξενήσει μελέτες από τον χώρο της λαογραφίας, που συνομιλούν δημιουργικά με άλλες συγγενείς ανθρωπιστικές (φιλολογία, ιστορία), καθώς και κοινωνικές επιστήμες (κοινωνική ανθρωπολογία, κοινωνιολογία) και προωθούν την επιστήμη τόσο θεωρητικά όσο και μεθοδολογικά. Οι μελέτες που θα ενταχθούν στη σειρά μπορούν να προέρχονται από όλους τους κλάδους της σύγχρονης λαογραφίας (κοινωνική λαογραφία, υλικός πολιτισμός, αστική λαογραφία, συγκριτική λαογραφία, φιλολογική λαογραφία, θρησκευτική λαογραφία).
Οι μελέτες που θα υποβάλλονται προς έκδοση θα κρίνονται, ανάλογα και με τη θεματική τους, και από μια κριτική επιτροπή ειδικών, πανεπιστημιακών και ερευνητών (Μαριάνθη Καπλάνογλου, Ευάγγελος Καραμανές, Πάρης Ποτηρόπουλος, Γιώργος Τσερπές, Βασιλική Χρυσανθοπούλου) ώστε να βελτιώνονται σε επιμέρους σημεία.
Βασικός στόχος της δημιουργίας της σειράς Λαογραφία: Ερμηνευτικές και Μεθοδολογικές Προσεγγίσεις είναι να καλύψει το κενό που υπάρχει σήμερα στον χώρο των επιστημονικών εκδόσεων, όσον αφορά τη συστηματική κυκλοφορία μιας εκδοτικής σειράς για την επι- στήμη της λαογραφίας. Επιπρόσθετα, η ανάληψη της συγκεκριμένης πρωτοβουλίας αποσκοπεί στο να δοθεί βήμα σε νεότερους ερευνητές, ώστε να εκδώσουν τις μελέτες τους (διδακτορικές διατριβές, μεταδιδακτορικές έρευνες, ανεξάρτητες ερευνητικές προσπάθειες μονογραφίες), σε μια σειρά που φιλοξενεί λαογραφικές μελέτες. Με τη δημοσίευση πρωτότυπων ερευνών σε μια συστηματική, ετήσια, βάση, πιστεύουμε ότι μπορεί να αναδειχθεί η δυναμική των λαογραφικών σπουδών σήμερα.
Οι μελέτες μπορούν να υποβάλλονται στα emails: gkouzas@phil.uoa.gr και szochios@academyofathens.gr