Κεντρική σελίδα

Λαογραφικό Μουσείο & Αρχείο ΕΚΠΑ

ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ

Το ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΑΙ ΑΡΧΕΙΟ του Τμήματος Φιλολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών δραστηριοποιείται σε θέματα έρευνας και προβολής του ελληνικού λαϊκού πολιτισμού, στις συναρμογές και ανταλλαγές του με τους πολιτισμούς άλλων λαών στον ευρωπαϊκό, μεσογειακό και παγκόσμιο χώρο. Το ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΑΙ ΑΡΧΕΙΟ διατηρεί και επεκτείνει, μεταξύ άλλων, αρχείο χειρογράφων πρωτογενούς λαογραφικού υλικού και συλλογή μουσειακών αντικειμένων, εκπονεί ερευνητικά και εκπαιδευτικά προγράμματα και συνεργάζεται με πρόσωπα και επιστημονικούς φορείς στην Ελλάδα και διεθνώς.

Για το λόγο αυτόν εκτιμάται ιδιαίτερα οποιαδήποτε προσφορά και συμβολή στην ερευνητική προσπάθεια της καταγραφής, διάσωσης και μελέτης του λαϊκού πολιτισμικού μας πλούτου. Η ανάπτυξη των συλλογών του είναι εξαιρετικά βοηθητική όχι μόνο για τους ερευνητές και τους επιστήμονες, αλλά και για το πλήθος των ανθρώπων, των φοιτητών του ΕΚΠΑ, σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο, που συμμετέχουν στις δράσεις του Μουσείου.

Με ποιους τρόπους μπορείτε να συμβάλετε στο έργο του Μουσείου:

• Κατάθεση λαογραφικής ύλης για τις συλλογές του Μουσείου (π.χ. χρηστικά αντικείμενα, φορεσιές, φωτογραφικό υλικό, οπτικοακουστικό υλικό κ.ά.)
  • Εθελοντική συμμετοχή στα προγράμματα που διοργανώνονται από το μουσείο (π.χ. βοήθεια στις διάφορες δράσεις του)
  • Δωρεές για τη συντήρηση των μουσειακών αντικειμένων και για τη βελτίωση των τεχνικών και κτηριακών υποδομών